- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Energiaszövetkezet: Som Energia
2010 decemberében a Gironai Egyetem egyik oktatójának vezetésével létrejött Spanyolország első megújuló energiát értékesítő és előállító energiaszövetkezete - egy egyetemi, diákoknak kiadott feladat eredményeként! A „Som Energia” (Mi vagyunk az energia) névvel működő szervezet tagjainak száma mára 52000-re növekedett, a velük megkötött szerződések száma majdnem 83000.
Bármennyire is szeretnénk a háztartásainkban, munkahelyeinken tiszta, helyi energiát használni, a magas költségek miatt csak közösen, szövetkezetekbe tömörülve lehet ezt megvalósítani. Hasonló kezdeményezések már évek óta sikeresen és hatékonyan működnek Nyugat- és Észak-Európában, például a belgiumi Ecopower vagy a franciaországi Ecocoop, de Spanyolországban ez számított az első kezdeményezésnek.
Nonprofit szövetkezetként a Som Energia 2011 októberében kezdett el "zöld" energiaforrásokat értékesíteni a különböző meglévő lehetőségeket felhasználva. A piacon felvásárolja és a tagok számára értékesíti az energiát. Közben saját, megújuló energián alapuló projekteket is indított azért, hogy tagjai részére energiát termeljen. A szövetkezet tagjai szélturbinák, napelemek, biogázüzemek hatékony működésének segítségével boldogulnak egy meg-nem-újuló és csapdákat rejtő energiaforrások által uralt világban
„Belépő”-ként egyszeri alkalommal 100 eurónyi összeget kér el a szövetkezet minden új tag felvételekor, akik így társtulajdonossá válnak. Azok számára, akik nem tudják ezt a díjat kifizetni, alternatív lehetőségeket is adnak a csatlakozáshoz. Az új tagot vagy fogyasztót nem terheli semmilyen infrastrukturális beruházás belépéskor, csupán minimális adminisztratív változtatásra van szükség ahhoz, hogy valaki megújuló energia fogyasztóvá váljon.
A tiszta energián kívül a projekt hozadéka a nyilvánosság részvételét támogató társadalmi mozgalom, az energiafüggetlenség és a felelős fogyasztásra való nevelés.
Reméljük, hamarosan térségünkben is beszámolhatunk hasonló kezdeményezésekről!
Fordítás és összefoglaló: Péter Emőke, Eco-Trend Egyesület, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. novemberi (110.) számában.
Forrás: https://transformativecities.org/atlas-of-utopias/atlas-12/
és https://www.somenergia.coop/
Képek forrása: SOMEnergia és https://es.wikipedia.org/wiki/Som_Energia