- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Nyakunkon a szeptember: zöld iskolakezdés kicsiknek és nagyoknak
Tippünkkkel szeretnénk segíteni, miként készülhetünk fel az iskolai tanévre és a kollégiumi életre a fenntarthatóság jegyében! A környezettudatos iskolakezdés nem csak az otthonról suliba járóknak kihívás, sőt! Még inkább okozhat fejtörést azoknak a diákoknak, akik kollégiumi szobában/albérletben kezdik az új tanévet. Az alábbi tíz-tíz zöld ötlet ebben kíván utmutatót adni!
1. Csak olyan dolgokat szerezzünk be, amelyekre valóban szükség lesz az iskolaévben. Első lépésként készítsünk leltárat! Nézzünk körül otthon és írjuk össze, mi az, amit még tudunk használni, ld. ruhák, cipők, iskolatáskák, egyéb felszerelés (ceruzák, tollak, vonalzó stb.). Leltározás közben jó eséllyel eddig még használatlan toll-, ragasztó- és jegyzetfüzet-készletekre is bukkanhatunk. A megunt tárgyak se eldobandók! Díszítéssel új külsőt adhatunk nekik, lásd az ételes doboznak vagy az iskolatáskának.
Vessük össze a meglévő dolgok listáját az iskolától kapott beszerzendőkkel és pipáljuk ki, ami már megvan.
2. Amit lehet, vegyünk használtan. Ha bútorra (íróasztal, szék), biciklire vagy egyéb másodkézből is beszerezhető termékre van szükségünk (ld. alig használt iskolatáska), nézzünk szét valamelyik internetes piactéren vagy adományboltban.
3. Az előző lépést kombinálhatjuk csere-berével is. A hölgyek körében egyre népszerűbb ruhacsere mintájára szervezhetünk iskolacucc-cserét is a szomszédainkkal, barátainkkal, gyermekünk iskolatársaival közösen! Az eseményt lebonyolíthatjuk a kertben, a ház előtt vagy a garázsban, de szervezhetjük valamilyen közösségi térben is. Különböző asztalokra, csoportosítva helyezzük el az egyes termékeket, azaz legyenek külön a tollak, ceruzák, kréták, filcek, mappák, uzsonnás dobozok, iskolatáskák és sportfelszerelések, hogy könnyebb legyen a keresgélők dolga. A résztvevőket kérjük meg, hogy tiszta és használható dolgokat hozzanak a suli-piacra.
4. Kölcsönözzünk! A zeneoktatásban használt hangszereket, egyes sportfelszereléseket, kötelező olvasmányokat kölcsönözhetjük is! Csak azért ne vegyünk vadiúj trombitát, mert a gyermekünk ebben az évben azt szeretné kipróbálni a tavalyi gitár helyett.
5. Válasszunk környezetbarát tollakat, ceruzákat, irodaszereket! A listánkon szereplő írószerekből szerezzünk be környezetbarát változatot: ld. lebomló kukoricakeményítőből készült to ll, cserélhető betétes fatoll, újrahasznosított műanyagból készült tollak, környezetbarát lakkozású, ólommentes színes ceruzák. A ragasztó és festék legyen mérgező vegyszerektől mentes, vizes bázisú; a vonalzó, ha lehet, legyen fa.
Szinte minden itthoni zöld bolt tart már környezetbarát irodaszereket, de számos öko termék még nem elérhető hazánkban. Ha valaki alaposabban körülnéz a nemzetközi kínálatban, kiderül, hogy létezik PET-palackból készült iskolatáska, újrahasznosított műanyagból készült olló és részben lebomló körzőkészlet is :) Számos környezetbarát termék kapható a méltányos kereskedelmet támogató szervezetek oldalain is.
Ne feledjük, hogy termékválasztásunkkal egy zöldebb jövőre szavazunk! Ha a lakóhelyünkön működő papír-írószer üzlet(ek)ben még nem hallottak környezetbarát papírról, tollról és „palackos” táskáról, hívjuk fel rá figyelmüket és jelezzük, lenne rá igény!
6. Ne halmozzunk fel felesleges készleteket! Azokból a dolgokból, amelyeket nem használnak minden nap a gyerekek a suliban - ld. ragasztó, színesceruza, sorkihúzó filc - nem kell nagyobb mennyiség! Ne csábuljunk el, ha olcsóbbra jön ki a 10 db-os ragasztó egységára – egész évben nem kell két tubusnál több..
7. Vigyázzunk az iskolai felszerelésre! Kérjük meg gyermekeinket, hogy próbálják használható állapotban megőrizni a beszerzett holmikat. Egyrészt azért, hogy ne kelljen mindenből újat venni a következő évben, másrészt azért, hogy továbbadhatóak legyenek testvéreknek, barátoknak stb.
8. Csökkentsük a papírhasználatot! Bár a gyerekek nagy része gyakorlott internethasználó, a házi feladatok nagy része továbbra is papíron készül - ahogy papírra jegyzetelnek és írnak dolgozatot is a diákok. Ettől függetlenül otthon odafigyelhetünk a papírfogyasztásra! Olyan füzetet/jegyzetfüzetet/mappát vegyünk, amely újrahasznosított, fehérítetlen papírból vagy fenntartható erdőgazdálkodásból származó fából (FSC) készült. Keressük a terméken a környezetbarát termékjeleket! Írjunk, nyomtassunk a papír mindkét oldalára.
9. Nem mindegy, mibe tesszük a tízórait! A tízórait, ebédet, uzsonnának valót tegyük mosható, újrahasználható, PVC-mentes, hőtartó dobozba. Ne használjunk eldobható csomagolást (papír- vagy műanyag zacskó, alufólia, folpack stb.) és papírszalvéta helyett vegyünk inkább textilt. Az innivalót töltsük kulacsba!
Mit csomagoljunk? Egészséges, szezonális, lehetőleg helyben termelt alapanyagokból készítsük a szendvicset/falatoznivalót. A gyerekeket vonjuk be a hozzávalók kiválasztásába, így valószínűbb, hogy meg is eszik, amit kapnak. Ne csipsz és muffin legyen a tízórai: a gyümölcsök nem csak egészségesebbek, de a csomagolásuk is lebomlik :).
10. Séta, bicikli, busz: bejárás autó nélkül: Környezeti szempontból a séta vagy a bicikli a legjobb megoldás az iskolába járásra és az autózás a legrosszabb. Ha az iskola kilométerekre van, használjunk tömegközlekedést.
A kisebb autóforgalomnak köszönhetően csökken az üzemanyag-fogyasztás, a káros anyagok kibocsátása, és kevesebb lesz reggel és délután a dugó az iskolák, óvodák környékén. Ha muszáj autózni, a szülők összefoghatnak, és vihetik telekocsival felváltva a gyerekeket.
Év közben se adjuk alább! A tanév eleji környezettudatos ráhangolódás tartson ki egész évben. Ragaszkodjunk a jól bevált családi zöld szokásokhoz, a szemléletet pedig alkalmazzuk életünk más területein is.
A tippek és ötletek forrása, további részletek a Kislábnyom Hírlevél 4. és 24. számaiban.
Zölden a kollégiumban
A környezettudatos iskolakezdés nem csak az otthonról suliba járóknak kihívás, sőt! Még inkább okozhat fejtörést azoknak a diákoknak, akik kollégiumi szobában/albérletben kezdik az új tanévet. Nekik szeretnénk segíteni az alábbi ötletekkel.
A kollégiumi szobák, albérletek berendezésének, otthonossá tételének és használatának természetesen környezeti hatása is van – a diákok és szüleik beszerzési és életviteli döntésein múlik, hogy mennyire lesz zöld a diákszállás. Szerencsére azonban egyáltalán nem bonyolult jól csinálni! Csak egy kis odafigyelés, a reális szükségletek felmérése, kreativitás és az otthonról hozott tudatosság kell hozzá! :)
Zöld koleszszoba tippek:
1. Ami alap
A kollégiumban is igyekezzünk az otthoni zöld gyakorlatot megvalósítani: ne pazaroljuk az energiát, figyeljünk a vízhasználatra, tartsunk növényeket a jó levegőminőségért, legyen kapcsolós elosztónk stb.
2. A szükséges holmikat szerezzük be helyben
Érthető, ha sokan alig várják, hogy végre kicsit elszakadjanak otthonról és saját életet éljenek. Ennek örömére azonban nem kell egy teherautónyi holmit átfuvarozni az országon a kényelmünk érdekében. Próbáljuk minimalizálni a felszerelést, és ha bármi extrára szükségünk van, oldjuk meg helyben (ld. 3. pont).
3. Használjunk használtat
Ha hiányos a berendezés a szobában, ld. elkelne még egy szék vagy egy asztali lámpa, nézzünk körül a helyi beszerzési lehetőségek között és ha lehet, vásároljunk használt bútort. Nézzünk körül az online piactereken, ahol a termékeket település szerint is kereshetjük.
4. Figyeljünk a hűtőre
A legjobb, ha többen használunk egy nagy hűtőt (általában a közös konyhában van is), de ha mégis sajátot szeretnénk, válasszunk energiatakarékosat. Ha a tél elég kemény, jó öreg koleszos szokás szerint kiakaszthatjuk az ablakba a hűtenivalót :).
5. Főzzünk közösen
A leginkább fenntartható, ha együtt főzünk a barátainkkal – nem csak olcsóbb, takarékosabb, de jó buli is. Kísérletezhetünk izgalmas receptekkel, és kidolgozhatunk egy rendszert a feladatok (zöld bevásárlás, főzés, rendrakás) megosztására.
6. A fény is számít
Az új LED-égők fénye szuper, nagyon kevés áramot használnak és szinte örökké tartanak. Szerezzünk be ilyeneket, és ha kiköltözünk is, hagyjuk inkább hátra a következő lakónak, ezzel is népszerűsítve a környezetbarát égőket!
7. Ágynemű
Legjobb, ha a már otthon meglévőkből viszünk! De ha venni szeretnénk, keressünk bio pamut ágyneműt, ami garantáltan vegyszermentes gyapotból készült. A len is jó megoldás, mert a termesztéséhez kevesebb víz és rovarírtószer kell, mint a gyapothoz, de ha sikerül, ebből is keressük inkább a bio termesztésűt.
8. Attól hogy újrahasznált, még nem ronda
A „használt holmi” nem „ócska és penészes holmi”! Legyünk kreatívak és dobjuk fel a szobát: varrjunk vidám párnahuzatokat vagy takarót az ágyra/kanapéra, szervezzünk szekrényfestő bulit a haverokkal, dekoráljuk a falat újrahasznosítható papírral, készítsünk saját színes lámpabúrát stb.
9. A kempingezés kiváló útmutató
Amikor sátrazni megyünk, jelentősen kevesebb cuccot használunk, mint otthon és mégis jól megvagyunk. Ha csökkenteni szeretnénk a hétköznapokban használt tárgyak mennyiségét, gondoljuk végig, mit vinnénk magunkkal egy kempingezéshez, és ennek megfelelően redukáljuk a szoba berendezését. Sokkal lakhatóbb helyet kapunk és könnyebb lesz év végén a kiköltözés!
10. Zöldítsük a kollégiumot
Magyarországon is vannak már környezetbarátan felújított, sőt, magát Ökollégiumnak valló diákszállások is. Nézzünk utána, hogy nálunk vannak-e zöld törekvések, létezik-e koleszzöldítő csoport! Ha igen, csatlakozzunk, ha nem, kezdeményezzük a létrehozását és szervezzünk a diáktársak számára tudatosságnövelő akciókat, zöld programokat.
A részletes lista megtalálható a Kislábnyom hírlevél 65. számában
A tippek és ötletek forrása a Kislábnyom Hírlevél 76. száma
A teljes tipp INNEN letölthető