Mosogatás – gépi vagy kézi?

Vajon akkor vagyunk környezettudatosabbak, ha a szennyes edényeinket kézzel, vagy ha mosogatógéppel mosogatjuk? A kérdés megválaszolása bonyolultabb, mint amilyennek tűnik. A mosogatógépek első generációinak energiahatékonysága és vízfogyasztása alapján egyértelmű, hogy a kézi mosogatás volt a nyertes, de úgy tűnik, a mai modern gépeknek köszönhetően fordul a kocka.

 

A Bonni Egyetem kutatói nemrég közzétették eredményeiket a témával kapcsolatban, miszerint a modern mosogatógépek feleannyi energiát, hatodannyi vizet, és kevesebb mosogatószert használnak egységnyi mennyiségű koszos edény elmosogatásához, mint egy átlagos kézzel mosogató ember, ráadásul még az edények is tisztábbak lesznek. Szerintük még a leggazdaságosabb és legkörnyezetbarátabb kézi mosogatás sem versenyezhet az új generációs mosogatógépek energia- és vízhatékonyságával. Ennek egyik oka, hogy ezek a gépek már saját vízmelegítővel rendelkeznek, nem pedig a bojlerből „importálják” a forró vizet a mosogatáshoz, ami a jelentős a hőveszteség miatt nem gazdaságos, valamint vízfelhasználásuk hatékonysága is nagymértékben növekedett.

Azonban a gépi mosogatásnál is érdemes néhány szempontot szem előtt tartani, ha nem csak az a célunk, hogy a mosogatás nyűgétől megszabaduljunk, hanem környezetünk érdekeit is szeretnénk figyelembe venni:

  • Mosogatógépünket csak úgy üzemeltessük, ha teljesen tele tudjuk pakolni! Sajnos a mosogatógépek ugyanannyi vizet és energiát fogyasztanak, ha tele, illetve ha csak néhány edénnyel üzemelnek.
  • Ne öblögessük el az edényeket, mielőtt berakjuk a gépbe! Sokan egy kefével, folyóvíz alatt lemossák az edényekről az ételmaradékok nagy részét. Ezzel nagyon megnövelik vízfogyasztásukat, hiszen az előöblítés során közel ugyanannyi vizet használunk, mintha kézzel mosogatnánk. Az utóbbi 5-10 évben gyártott mosogatógépek már képesek a legmakacsabb, odaszáradt szennyeződések eltávolítására is, így alapvetően fölösleges az előöblítés. Ha nem tudunk lemondani erről a szokásunkról, akkor legalább használjunk hozzá hideg vizet.
  • A következő tipp, amellyel jelentős energia-megtakarítást érhetünk el, ha kihagyjuk az edényszárítási programot. Az öblítéshez használt víz legtöbbször elég forró ahhoz, hogyha kinyitjuk a gép ajtaját, gyorsan elpárolog. Néhány perc várakozás után így is száraz edényeket pakolhatunk el a szekrénybe.
  • Előöblítést csak különösen makacs szennyeződések esetén alkalmazzunk!
  • Fontoljuk meg, hogy milyen mosogatógépet vásárolunk! Lehetőség szerint válasszunk energia- és víztakarékos berendezést, amely minél több mosogatási programmal rendelkezik. Az energia nagy részét (60%) a gép vízmelegítésre fordítja, így általában igaz az, hogy minél kevesebb vizet használ berendezésünk, annál kevesebb energiát is fogyaszt. Azt is érdemes megjegyezni, hogy minél újabb a berendezés, annál jobb mutatókkal rendelkezik ezen a téren. A különböző energiacímke-információk között nem nehéz eligazodni, a három betű jelentése különböző információt tartalmaz: az első jelölés az energiafelhasználást, a második a mosási hatékonyságot, a harmadik a szárítási hatékonyságot jelzi és mindhárom kategóriában az „A” jelölés jelenti a csúcsot, azaz a legtakarékosabb/leghatékonyabb minősítést. Ma már olyan gépeket is lehet kapni, amelyek energiatakarékos szárítófunkcióval rendelkeznek, melynek során melegítés helyett a szoba levegőjét egy ventilátor segítségével bevezetik az edényekhez, és így szárítják meg azokat.
  • Lehetőleg válasszunk környezetbarát, növényi alapanyagú mosogatószereket, tablettákat, amelyeket ma már nálunk is több helyen meg lehet vásárolni.

Akkor tehát jobban tesszük, ha mosogatógépet használunk?

Mosogatni senki sem szeret, és az új kutatások eredményei láttán azt gondolhatjuk, hogyha új mosogatógépet vásárolunk, akkor nemcsak ettől a kellemetlen tevékenységtől szabadulhatunk meg, hanem még környezetbarátok is leszünk. Nem feltétlenül. Fontos megjegyezni, hogy a mosogatógépek, ha nem környezettudatosan vannak használva, sokkal több energiát és vizet is fogyaszthatnak, mint a kézi mosogatás. Fontoljuk meg tehát, hogy a fent említett szempontok közül melyeknek tudunk eleget tenni. Egy 1-2 fős családban, ahol sok időt kell várni, mire megtelik a mosogatógép, és gyakran csak részlegesen megpakolva üzemel, környezeti szempontból valószínűleg jobb, ha a kézi mosogatást választják. Ugyanígy, ha edényeinket mindig előmosogatjuk, mielőtt bepakoljuk a gépbe, szintén takarékosabb, ha a hagyományos módszert választjuk. Ezzel szemben egy nagycsaládban komoly megtakarítások érhetők el a berendezés optimális használatával. Szintén érdemes megjegyezni, hogy a cikk elején említett felmérések nem veszik figyelembe a mosogatógépek teljes életciklusát, vagyis azt, hogy a gyártásuk, szállításuk, illetve hulladékká válásuk során mekkora terhelést jelentenek a környezetre. Ha tehát környezettudatosak vagyunk, és eldöntöttük, hogy új mosogatógépet veszünk, érdemes ennek is utánajárni, és minősített környezetbarát gépet választani.

Források: http://www.treehugger.com/, http://www.about.com/, http://www.aceee.org/, http://www.otthontudos.hu (letöltés ideje: 2011.jan.)

A tippek és ötletek forrása a Kislábnyom Hírlevél 16. száma.

A teljes tipp INNEN letölthető.