- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Ehető kuckó: készítsünk babsátrat a kertbe!
Ha belegondolunk, néhány évtizeddel ezelőtt a gyerekek szabadidejük nagy részét a szabadban – kertben, tóparton, erdőben csatangolva – töltötték, ahol természetes ingerek érték őket, szabadon szaladgálhattak, fára mászhattak, patakparton köveket gyűjthettek, bogarászhattak, lepkét kergethettek.Azóta nagyot változott a világ, és a mai gyerekek szabadidejének és figyelmének jelentős részét már valamilyen képernyő köti le. Csempésszük be az életükbe azokat az élményeket, melyeket egyedül a Természettől kaphatnak meg. Ha van kertünk, varázsoljuk azt egy kalandokkal teli, élő játszóházzá, amit bizonyosan imádni fognak, és rengeteget tanulnak belőle a való életről.
Építsünk nekik például babsátrat; a sátor kialakításában nagyobb gyermekeink is tevékenyen részt vehetnek. Természetes árnyékoló, hangulatos kuckó, és nem különösebben költségigényes.
A babsátorhoz szükségünk lesz 8-10 darab másfél-két méteres bambuszrúdra vagy hasonló méretű faágra, kenderzsinórra, egy csomag futóbab vetőmagra és egy tekercs csirkehálóra.
- Válasszunk ki egy 3-4 négyzetméteres területet a kert egy szegletében, például a veteményesben (lehetőleg árnyékos helyen).
- Szúrjuk le a rudakat kör alakban; két rúd között hagyjunk nagyobb helyet, ez lesz a kuckó bejárata. A rudak fenti végét erősen kötözzük össze dróttal vagy spárgával.
- Az elkészült vázat borítsuk be csirkehálóval vagy valamilyen laza hálós anyaggal, amin majd felfuthat a bab.
- Minden bambuszrúd körül ássuk fel a földet fél négyzetméteres területen, 30-40 cm mélyen.
- Tegyünk komposztot vagy érett trágyát a felásott földbe.
- Minden rúd tövénél fúrjunk két kis, 3-4 cm mély lyukat a földbe, és tegyünk bele egy-egy babszemet. Alaposan öntözzük meg, temessük be a lyukakat, majd ismét öntözzük meg. Érdemes tudni, hogy a csigák komoly károkat okozhatnak a frissen kikelt babnövényekben, ezért az első pár héten esténként gyűjtsük össze a levelekről a csigákat.
- Ha magától kezd felfutni a babnövény a bambuszra vagy a dróthálóra, óvatosan tekerjük rá a fő hajtásokat a rudakra.
- Gyakran gyomláljuk és öntözzük a növényeket, tartsuk mindig nedvesen a talajt.
Amire célszerű figyelni: a növény rendszeres locsolását meg kell tudni oldani, főleg nagy melegben. A sátrat érdemes a kert árnyékosabb részeibe telepíteni, így sokáig szép zöld marad. Az elültetett bab hamar kikel, s nagyjából egy hónap elteltével gyönyörűen felfut a bambuszbot tetejére. A termését pedig egész nyáron szüretelhetjük, és friss, ízletes babos fogásokat készíthetünk belőle.
Gyermekünkkel együtt örömmel követhetjük, ahogy a bab néhány hét alatt felfut az általunk elkészített sátorszerkezeten. Napról napra megfigyelhetjük a változásokat, gyermekünk kérdéseket tehet fel, részt vehet a locsolásban, gyomlálásban. Meglátjuk, imádni fogja, amikor saját maga szüretelheti le az első termést, és virágzás idején gyönyörködhet a piros virágokkal borított kuckóban. Érdemes tudni, hogy minél gyakrabban szedjük le a babot, annál tovább fog virágozni és termést hozni.
Fordítás és összefoglaló: Király Andrea, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. áprilisi (106.) számában.
Források:
http://www.healthy-holistic-living.com/kids-playhouse.html?t=MEL
https://eletszepitok.hu/babsator-kertbe/
Kép forrása: http://plantworld2.blogspot.hu/2015/12/phaseolus-coccineus.html