- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Hogyan vegyük rá a családtagokat az energiatakarékosságra?
A családtagok motiválása nem mindig könnyű vagy egyszerű feladat, főleg ha fokozott odafigyelést, tudatosságot várunk tőlük. Íme néhány tipp, mely segít abban, hogyan lehetünk mégis sikeresek! A tippeket az E.ON EnergiaKözösségek verseny 2013/14-es évadának 1. versenyfeladataiból állítottuk össze :)!
Legkisebbek (totyogó korúak)
A környezettudatos nevelés már egészen kis korban elkezdhető: az apró gyermekek számára szüleik cselekedete, viselkedése a követendő példa - ha a felnőttek figyelnek energiapazarló szokásaik mérséklésére, a kicsik is boldogan követik őket.
Kicsi és nagy gyermekek
- Kisebb gyermekeket bízzunk meg komoly feladatokkal, amiket alapvetően nem ők csinálnak, de büszkén segítenek. Ilyen feladat lehet például az elosztók kikapcsolása lefekvés előtt vagy a telefon feltöltése után, a TV stand-by üzemmódjának kikapcsolása stb.
- Zsebpénzt kapó gyerekeket motiválhatunk azzal, hogy az energiamegtakarítás értékével növeljük a zsebpénzüket.
- Ha a gyerekek észrevesznek valamilyen pazarlást a lakásban (nem kapcsoltuk le a lámpát, nyitva maradt az ablak, nincs letekerve a fűtés stb.), akkor szólnak és ezzel jutalompontokat vagy jutalommatricákat gyűjtenek, amik aztán tetszőleges darabszám után beválthatók valamilyen apró meglepetésre, egészséges finomságra stb.
- Végezzünk kísérleteket a gyerekekkel! Ld. nyári melegben az ablakok elsötétíté-sének fontosságát megvizsgálhatjuk a csoki-kísérlettel: nézzük meg mi történik, ha a csokit lehúzott redőnyös ablak párkányára tesszük, illetve ha “napoztatjuk” a csokinkat ugyanezen a párkányon :) Beszéljük meg az eredményt.
- Családi közös programként elmehetünk a gyerekekkel olyan helyekre, amelyek az általunk megspórolt dolgokról szólnak. Fontos megismertetni velük, hogy az áram, ivóvíz, gáz nem csak magától jön a konnektorból, csapból és tűzhelyből, hanem sok ember sok munkájának köszönhetően jut el a háztartásunkba. Ismertessük meg őket a folyamattal!
- Remek gyerekeknek szóló kiadványok is vásárolhatóak energiatakarékosság, környezetvédelem témában.
A család
- Mérjük fel és írjuk össze energiapazarló szokásainkat, tudatosítsuk ezeket a családtagokban.
Jobban érthetővé teszi életmódunk öko- és karbon-lábnyomát, ha körülnézünk kicsit a világban: a neten például több olyan fotósorozatot találunk, amely a világ különböző országaiban élő családok életébe enged bepillantást és összehasonlítja a háztartások által fogyasztott havi élelmet, a gyerekek hálószobáit, játékait, életkörülményeit. A képeket és az egyes országok lábnyomaira vonatkozó oldalakat nézegetve érdemes elgondolkodni és összevetni családunk és hazánk karbon-lábnyomát más országok és családok lábnyomával! - Szembesítsük a családot az elektromos készülékek lemért fogyasztásával. Jó családi program lehet például az is, ha mindenki megtippeli, hogy melyik kisgép fogyasztja a legtöbbet a háztartásban, ezt a fogyasztásmérővel leellenőrizzük, majd egy beszélgetés során próbálunk más lehetőségeket keresni a legtöbbet fogyasztó eszközök lecserélésére, kiiktatására.
- Keressünk megoldásokat a pazarlás felszámolására. Kezdjük a leghatékonyabbal, a példamutatással! • Határozzunk meg felelősségi és feladatköröket a családtagok között a fogyasztáscsökkentő megoldások kivitelezésére.
- Helyezzünk el figyelemfelhívó, takarékosságra buzdító posztereket, rajzokat, cédulákat a megfelelő helyeken, ld. fürdőszobatükör, hűtőszekrény, villanykapcsoló, radiátor.
- Havi megbeszélés keretében vitassuk meg, hogy volt-e értelme az erőfeszítéseinknek. Kísérjük figyelemmel az elért eredményeket tartsunk rendszeres megbeszélést a további teendők meghatározására.
- Jutalmazás: Az odafigyeléssel, viselkedésmegváltoztatással, zöld megoldásokkal megtakarított összeget a családra költjük (pl. közös programra, nyaralásra) vagy olyan beruházást valósítunk meg belőle, amivel még energiatakarékosabbak lehetünk.
Felnőttek motiválása
- Olvassunk és tudjunk meg minél többet az energiatakarékosság témájáról közösen.
- Karácsonykor és születésnapokon adjunk ajándékba olyan vásárlási utalványt vagy akár konkrét ajándékot, amivel energiát spórolhatunk (pl.: takarékos izzók, napelemes eszközök, újrahasznosított ajándékok stb.).
Az ötleteket köszönjük az E.ON EnergiaKözösségek versenyben részt vevő Csodás Csajok Családja, Kada, Kopaszhegy, Ökomenius, Rezsiszelidítők, TakiMakik, Zöldfülűek, ZöldDió és Villanyász csapatoknak!
A tippek és ötletek forrása a Kislábnyom Hírlevél 59. száma
A tipp INNEN letölthető