- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
A görög Tilos a megújuló energiák szigete lesz
Az Égei-tengeren található kicsi, nyári szezonban ezer, szezonon kívül ötszáz lakost számláló görög sziget energiafüggetlenségre törekszik, ezért át szeretne állni megújuló energiaforrásokra.
A sziget eddig egy tenger alatti kábelen kapta az áramot a Kos szigetén található dízel erőműből, amivel két gond van: az egyik, hogy az áram fosszilis energia alapú; a másik, hogy nem elég megbízható, mert az Égei-tengerre jellemző szeizmikus aktivitás gyakran okoz áramkimaradást.
A fentiek miatt a szigetlakók létrehozták az EU-s forrásokból finanszírozott, a helyi energiatermelést és tárolást célzó TILOS Projektet, amellyel Tilos az első sziget lesz a Földközi-tengeren, ahol 100%-ban megújuló energiát használnak majd. (Hasonló kezdeményezést megvalósító sziget a skót Eigg szigete, amelyről itt lehet olvasni.)
A projekten dolgozók hibrid energiarendszert szeretnének létrehozni, egy olyan mikrohálózatot, amelynek a szíve egy 800kW teljesítményű szélerőmű, egy 160kW-os napelemrendszer és egy 2,4 MWh kapacitású energiatároló egység, amelyek biztosítanák, hogy az időjárási viszonyoktól függetlenül éjjel-nappal állandó legyen az energiaellátás,. A projektben okos fogyasztásmérőket és a keresleti oldal irányítását segítő szoftvert is használnak, hogy az áramszolgáltatás zökkenőmentes legyen.
A rendszer a beüzemeléskor az energiaigény 70%-át fedezi majd, de a közeljövőben megközelíti a 100%-ot. Sőt, a projekt vezetői szerint az sem kizárt, hogy idővel tiszta energiát exportálnak majd Kos szigetére, az ottani dízel alapú energia kiváltására.
Nem csak Tilos profitál a projektből: kisebb német, francia, spanyol és portugál szigetek is hasonló hibrid energiarendszert alakítanak majd ki. A sziget lakói a tanultakat szeretnék minél több kis szigethez eljuttatni világszerte, hogy mások is kivívhassák energiafüggetlenségüket és megszabaduljanak a fosszilis energiaforrásoktól.
Fordítás és összefoglaló: Antal Orsolya, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. novemberi (110.) számában.
Forrás: https://www.treehugger.com